LOBBING

Lobbing, wywodzący się z angielskiego terminu "lobbying" oraz łacińskich słów "lobium" i "lobia", co oznacza "krużganek" lub "pasaż", jest procesem formalnego wpływania na decyzje władz publicznych przez zawodowych rzeczników interesów (lobbistów, lobbystów). Stanowi on zbiór działań zgodnych z prawem, podejmowanych przez oficjalnie zarejestrowanych lobbystów działających odpłatnie na rzecz zleceniodawców lobbingu. Cel tych działań skupia się na wywieraniu wpływu na proces legislacyjny lub decyzyjny organów państwowych, samorządowych oraz innych instytucji w sposób, który jest korzystny dla interesów zleceniodawcy.

„Lobbing pełni ważną funkcję w polityce – przedstawiając decydentom politycznym poglądy zainteresowanych stron, pomaga w opracowywaniu lepszego prawodawstwa” .

Działania w ramach lobbingu koncentrują się na implementacji określonych idei i strategii podmiotu, z udziałem i przy współpracy osób mających realny wpływ na te procesy. Do tych osób należą członkowie rządu, parlamentarzyści, a także decydenci na poziomach lokalnych i regionalnych, takich jak miasta czy województwa. Efektem tych działań jest wprowadzenie zmian, które są korzystne dla danego przedsiębiorstwa czy organizacji, a które mogłyby być trudne do osiągnięcia poprzez standardowe kanały komunikacji. Warto podkreślić, że osiąganie korzyści biznesowych w ramach lobbingu odbywa się za pomocą narzędzi legalnych i zgodnych z zasadami etyki.

Paweł Kujawa jest lobbystą zawodowym wpisanym pod numerem DAP-WAR-0234-34/2020 do rejestru Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r., poz. 248), jest członkiem założonej w 2002 roku PubAffairs, wielokrotnie nagradzanej sieci działającej w branży public affairs, relacji z rządami, polityki i komunikacji. Jest członkiem  The National Institute for Lobbying & Ethics z siedzibą w Fairfax, US.

Wraz z zespołem współpracowników podejmujemy czynności dążące do wywarcia wpływu na decyzje władzy publicznej w imieniu naszych zleceniodawców. Nasze działania podejmujemy na poziomie zarówno Sejmu czy Senatu w ramach lobbingu rządowego, jak i województwa, powiatu czy gminy w ramach lobbingu samorządowego. Jednocześnie jako zawodowi rzecznicy interesów naszych zleceniodawców prowadzimy działania w ramach lobbingu korporacyjnego.

monitorujemy

Działania legislacyjne na rzecz swoich Klientów. Podejmowane przez nas działania mają postać bezpośrednią i pośrednią.

reprezentujemy

Przedsiębiorstwa, organizacje, grupy osób, grupy interesów, grupy społeczne w procesie stanowienia prawa poprzez przedstawianie ich racji i stanowisk.

prezentujemy

Racje różnych grup zawodowych, społecznych i osób promując ich rozwiązania w procesie stanowienia prawa.

Lobbing 

to działanie obejmujące znacznie więcej niż jedynie oddziaływanie na ustawodawców. Kluczowe aspekty tej działalności to:

  • Przeprowadzanie badań i analiz dotyczących propozycji ustawodawczych i regulacyjnych.
  • Obserwacja i raportowanie na temat ewolucji sytuacji prawno-regulacyjnej.
  • Udział w pracach sejmowych i senackich.
  • Współpraca z koalicjami i grupami interesu, które skupiają się na podobnych zagadnieniach.
  • Edukowanie zarówno urzędników publicznych, jak i pracowników czy kierownictwa przedsiębiorstw lub organizacji w zakresie konsekwencji różnorodnych zmian prawnych i regulacyjnych.